Muzikoterapie
Skupinová a individuální muzikoterapie
Skupinové a individuální muzikoterapie poskytuji pravidelně v následujících zařízeních:
- Dětské psychiatrické nemocnice
- Dětské domovy se školou
- Výchovně léčebné ústavy
- Speciální školy a speciální třídy při základních školách
- Volnočasové sdružení pro rodiče dětí s postižením
- Zdravotně sociální zařízení
Individuální muzikoterapie poskytuji také v privátní praxi, kterou mám ve Žďáře nad Sázavou v prostorách Základní umělecké školy v dopoledních hodinách.
Muzikoterapeutický model, který využívám, zahrnuje interakci, prožitek, aktivní zapojení i relaxační techniky. Záleží na potřebách a možnostech klientů.
Zaměřuji se především na klienty předškolního a mladšího
i staršího školního věku, nebo dospělé klienty s postižením.
Paliativní muzikoterapie na Vysočině
Podpora důstojného ochodu s respektem na individuální potřeby
Vychází z celostního pohledu na člověka, který má složku nejen biologickou, ale také sociální, psychologickou, existenciální a spirituální.
Muzikoterapie může poskytnout útěchu a emocionální podporu pacientům, kteří dostávají paliativní péči nebo se nacházejí v závěrečné fázi života. Může podpořit relaxaci, snížit úzkost, bolest a zlepšit celkovou životní kvalitu.
Paliativní muzikoterapie může pomoci klientům se uvolnit a přinést pozitivní zkušenost na jejich cestě.
Téma smrti není lehké jak pro umírající, tak i pro blízké. Přestože se jedná o největší pravdu života, panuje kolem ní velké napětí, strach a úzkost. Je to nelehká fáze a cílem muzikoterapie může být právě ulehčení a důstojné procházení touto životní etapou. To vše s citlivostí a ohledem na individuální potřeby každého klienta, který může mít své specifické tělesné i duševní trápení.
Prevence duševního zdraví
Terapeutický bubnovací kruh
Terapeutický bubnovací kruh pro podporu duševního zdraví je pravidelně pořádaný ve Žďáře nad Sázavou a je určený pro dospělou veřejnost. Využívají se zde různé muzikoterapeutické techniky, pracuje se s tělem i hlasem, ale stěžejní je hra - improvizace na bubny djembe, která navozuje duševní rovnováhu a umožňuje aktivně a kreativně relaxovat a rozvíjí osobní potenciál a sebeuvědomění. Součástí je také sdílení a reflexe všech prožitků. Kruh je vhodný pro každého, kdo má rád hudbu a třeba se ji neodvážil nikdy aktivně tvořit a vnímá, že má na něj blahodárný vliv.
Muzikoterapeutická relaxace
Podle zájmu také poskytuji řízenou Muzikoterapeutickou relaxaci, při které provázím klienty hlubokým uvolněním a zklidněním. Při této terapii se využívá hry na různé terapeutické nástroje, které umožňují přenos zvukových vibrací, které působí na klienty. Při poslechu hudby dochází ke spojení s limbickým systémem, kde se setkáváme s emocemi. Během relaxace se také pracuje s tělem pomocí autegonních technik tak, aby se nejen psychický, ale i tělesný systém co nejvíce uvolnil a odpočinul si.
Jednorázové muzikoterapeutické služby
Na vyžádání a podle poptávky lektoruji Muzikoterapeutické Workshopy, tzv. "ochutnávky" pro psychology, pedagogy a jiné profese, kde formou vlastního prožitku zažívají různé muzikoterapeutické techniky a mají možnost vyzkoušet hru na různé terapeutické hudební nástroje.
Tyto služby nabízí formu jednorázového wellbeingu, jako prevenci syndromu vyhoření, kde klienti zažijí jak aktivní, tak i receptivní formu muzikoterapie. Ale podle potřeb se může jednat i o jednorázovou muzikoterapeutickou relaxaci.
V případě muzikoterapeutických služeb nehovoříme o muzikoterapii s terapeutickým přesahem, neboť zde není zaručena pravidelná návaznost, která je podmínkou terapeutického procesu.